Adres e-mail:

Wydanie:

Pierwsza realna szansa na budowę ośrodka radioterapii w Pile pojawiła się w 2010 roku. Właśnie wtedy w listopadzie, na kilka dni przed wyborami samorządowymi podpisany został list intencyjny w tej sprawie. Dla pacjentów z Piły i całego regionu była to niezwykle cenna informacja. Okazuje się, że dziś liczba mieszkańców regionu pilskiego, którzy na zabiegi radioterapii muszą dojeżdżać co najmniej 90 kilometrów (do Bydgoszczy lub Poznania, ale i dalej – do Koszalina, Szczecina czy na Śląsk) przekracza tysiąc. Szybko okazało się jednak, że deklarowana przy podpisywaniu dokumentu data otwarcia pilskiego ośrodka (rok 2013), z rzeczywistością nie będzie miała nic wspólnego.

Po trzech latach podpisany został natomiast kolejny dokument w tej sprawie – pięciostronne porozumienie pomiędzy samorządem województwa, powiatu, gminy oraz Wielkopolskim Centrum Onkologii i pilskim szpitalem. Tym razem, znowu według deklaracji samorządowców, przygotowania do budowy ośrodka radioterapii w Pile wchodzą już w decydującą fazę.

- Dzisiaj jesteśmy na etapie bardziej zaawansowanym. W treści porozumienia nie ma dat, ponieważ zakładamy, że zrobimy to jak najszybciej będzie możliwe. Ze względu na obowiązujące procedury i uwarunkowania obiektywne realnie można wskazać rok 2017 jako czas, w którym ośrodek zacznie funkcjonować i przyjmować pacjentów – mówi Marek Woźniak, marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Dlaczego start pilskiej inwestycji został odsunięty w czasie?

- Obarczanie Wielkopolskiego Centrum Onkologii, które od dłuższego czasu realizuje dwie poważne inwestycje, trzecim zadaniem byłoby mało efektywne – wyjaśnia marszałek Woźniak.

Budowa i wyposażenie pilskiego ośrodka radioterapii ma kosztować około 60 mln zł. Głównymi kosztami budowy obciążony zostanie samorząd województwa. Przygotowanie i sfinansowanie projektu oraz uzyskanie stosownych pozwoleń weźmie na siebie gmina Piła. Będzie ją to kosztować około 2,5 mln zł. Powiat wyłoży pół miliona złotych i podaruje działkę o powierzchni prawie 4,4 tys. metrów kwadratowych. Rolę inwestora pełnić będzie Wielkopolskie Centrum Onkologii.

Budowa to jedno, pozostaje jednak również kwestia wyposażenia ośrodka. Około 40 mln zł, jakie zaplanowano na ten cel pochodzić ma z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. To właśnie z niego pochodzi specjalistyczny sprzęt kupowany właśnie dla ośrodków takich jak ten planowany w Pile. Problem w tym, że w 2015 roku realizowany od dziewięciu lat program się kończy. Samorządowcy są jednak dobrej myśli i przekonują, że będzie on przedłużony na kolejne lata.

- Myślę, że nikt w Polsce nie byłby w stanie uznać, że to koniec tego programu - stwierdził marszałek Marek Woźniak.