Adres e-mail:

Wydanie:

Przed nami kolejna odsłona Narodowego Czytania. W tym roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda zaproponował powieść „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

Udział w przedsięwzięciu zapowiedział zarówno Powiat Pilski, wraz z parafią Świętej Rodziny oraz – oddzielnie - gmina Piła. W kościele dzieło noblisty czytał będzie m.in. starosta Eligiusz Komarowski, a w parku prezydent Piotr Głowski. Dlaczego panowie nie mogą czytać wspólnie?

Na profilu Facebooka starosty Komarowskiego widnieje taki wpis: ...Do czytania zaprosiłem m.in. parlamentarzystów Błażeja Łukasza Pardę, Grzegorza Piechowiaka, Marcina Porzucka, radnego RM w Pile Jacka Boguslawskiego oraz Prezydenta Piły / i to pomimo tego, że prezydent nie zaprosił na swoje „czytanie”, które odbędzie się 2 godziny wcześniej w Parku Miejskim mnie, a udział starosty w tej inicjatywie był we wcześniejszych latach standardem /. Komentarz do tej sytuacji pozostawiam Wam drodzy internauci.


Po tym wpisie, na stronie Urzędu Miasta pojawiło się oficjalne stanowisko pilskiego ratusza. Czytamy w nim m.in.

Narodowe Czytanie organizowane przez Regionalne Centrum Kultury po raz piąty w Parku Miejskim ma charakter otwarty. Każdy kto tego dnia będzie tam obecny, może wziąć czynny udział i przeczytać fragment Quo Vadis. Każdy, niezależnie od pełnionej funkcji, statusu jest mile widziany.

Akcja Narodowe Czytanie zorganizowana została po raz pierwszy przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w 2012 roku. (…) RCK od początku jest jej uczestnikiem. (…) Podobnie jak w latach poprzednich, tak i w tym roku – już po raz piąty - Regionalne Centrum Kultury oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna miały wspólnie organizować to wydarzenie. Powstał nawet plakat zapraszający do Parku Miejskiego. Jednak później - w lipcu br. - dowiedzieliśmy się od Dyrektora Biblioteki, że na polecenie Pana Starosty Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Pantaleona Szumana rezygnuje z tego przedsięwzięcia. Fakt ten został odczytany, jako brak zainteresowania Starostwa Powiatowego tegoroczną edycją Narodowego Czytania.

Tyle oświadczenia... Dlaczego w Pile nie udało się zorganizować wspólnej akcji i czy nawet przy czytaniu dzieła noblisty trzeba się kłócić, udowadniając, kto jest ważniejszy?
A może pilanie powinni cieszyć się, że w „czytaniu” uczestniczyć będą mogli dwukrotnie?

Jeśli ktoś z państwa chciałby wybrać się na jedno, lub drugie, bądź na oba Narodowe Czytania, podpowiadamy:

Czytanie „prezydenta”: sobota, 3 września, godz. 17., Park Miejski

Czytanie „starosty”: sobota, 3 września, godz. 19., kościół pw. Św. Rodziny w Pile